2017.06.24.,szombat
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
Ma:346
Tegnap:263
Ezen a héten:1737
Ebben a hónapban:5982
Összesen:598594

XXXIX. Halászati Tudományos Tanácskozás

2015. május 20-21.

 

P R O G R A M

 

2015. május 20. szerda 

9.00 - 10.00 Érkezés, regisztráció 

 

10.00 - 10.10 Megnyitó:


Dr. Jenes Barnabás főigazgató, Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ 
Dr. Gál Dénes intézetigazgató, NAIK Halászati Kutatóintézet 

 

10.10 - 10.20 Köszöntő:  

Dr. Bitay Márton állami földekért felelős államtitkár,
Földművelésügyi Minisztérium 

 

Plenáris előadások 


Elnököl: Dr. Gál Dénes  

 

10.20 - 10.40

Dr. Viski József agrár-vidékfejlesztésért felelős helyettes-államtitkár, Miniszterelnökség 

Tájékoztató a Magyar Halgazdálkodási Operatív Programról  

 

10.40 - 11.10

Dr. Hancz Csaba egyetemi tanár, Kaposvári Egyetem  

Paradigmaváltás előtt a tavi haltakarmányozás 

 

Új recirkulációs halnevelő rendszer bemutatása és ünnepélyes átadása 

 

11.10 - 11.40

Gál Dénes és Diviki Sándor, NAIK Halászati Kutatóintézet 

A HAKI fejlesztési stratégiája – A kutatási létesítmények felújítása az AQUAREDPOT és a HOP 3. projektek keretében 

 

12.00 – 12.20

Ünnepélyes átadás 

 

12.20 - 13.10 Ebédszünet  

I. szekció Haltermelési technológia 

Elnököl: Dr. Németh István 

13.10 - 13.30

Csuvár Adrienn, Benedek Ildikó., Molnár Marcell, Molnár Tamás 

A süllő tápra szoktathatósága, valamint termelési paraméterei közti összefüggés vizsgálata 

13.30 - 13.50

Feledi Tibor, Dajka Viktor, Rideg Árpád 

A viza (Huso huso) első sikeres szaporítása Magyarországon 

13.50 - 14.10

Simon J. Gergely, Pintér Ervin, Várkonyi Levente, Bencsik Dóra, Kovács Róbert, Csenki-Bakos Zsolt, Müller Tamás, Hegyi Árpád, Urbányi Béla 

Egyedi rendszerek és eszközök a magyar halászati kutatásban és haltermelésben 

14.10 - 14.30

Hegyi Árpád, Nagy Bettina, Németh István, Küllő Márk, Horváth Tamás, Pilászy György, Bacsa László,Urbányi Béla 

Egyes gazdaságilag fontos halfajok különböző korosztályainak szállítása során a szállítóközegben végbemenő változások vizsgálata 

 

II. szekció Természetesvizi halgazdálkodás


Elnököl: Gönzcy János 

14.30 - 14.50

Füstös Gábor 

15 éve történt a tiszai cianidmérgezés 

14.50 - 15.10

Staszny Ádám, Müller Tamás, Takács Péter, Ferincz Árpád, Várkonyi Levente, Szentes Katalin, Urbányi Béla 

A Bükki Nemzeti Park patakjainak halközösség monitorozása 

15.10 - 15.30

Gönczy János 

A természetesvizi halgazdálkodás jövője 
 

15.30 - 15.40 Kávészünet 
 

III. szekció Halgenetika 

Elnököl: Dr. Bercsényi Miklós 

15.40 - 16.00

Balikó Tímea, Demeter Krisztián, Merth János, Marton Csaba, Bene Szabolcs 

A hőmérséklet ivararányt befolyásoló hatása csapó sügéren (Perca fluviatilis) 

16.00 - 16.20

Lehoczky István, Patakiné Várkonyi Eszter, Gál Dénes, Józsa Vilmos, Kovács Gyula, Müller Tamás, Hegyi Árpád, Urbányi Béla 

A kétpólusú hal-génmegőrzés feltételeinek megteremtése Magyarországon  

16.20 - 16.40

Kovács Balázs, Barta Endre, Pongor Lőrinc, Uri Csilla, Keszte Szilvia, Patócs Attila, Müller Tamás, Orbán László, Urbányi Béla 

Afrikai harcsa genom projekt 

16.40 - 17.00

Bernáth Gergely, Bokor Zoltán, Daniel Zarski, Várkonyi Levente, Szabó Tamás, Hegyi Árpád, Urbányi Béla, ifj. Radóczi János, Horváth Ákos 

A sügér (Perca fluviatilis) sperma üzemi mélyhűtési technológiájának kidolgozása  

17.00 - 17.20

Appl Ádám János, Staszny Ádám, Kovács Róbert, Csenki Zsolt, Bakos Katalin, Gazsi Gyöngyi, Kövesi Judit, Ferincz Árpád, Csepeli Andrea, Horváth Ákos, Urbányi Béla 

Krónikus citosztatikum kezelés hatása a zebradánió (Danio rerio) növekedésére és egyes alaktényezőjére
 

IV. szekció Takarmányozás I.  

Elnököl: Dr. Stündl László 

17.20 - 17.40

ifj. Radóczi János, Radóczi János, Hegyi Árpád, Urbányi Béla 

A teljes értékű tápra alapozott üzemi, tavi pontynevelés eredményei 

17.40 - 18.00

Balog Attila, Katics Máté, Hegyi Árpád, Bokor Zoltán, Lefler Kinga Katalin, Csenki Zsolt, Kovács Róbert, Cserháti Mátyás, Kriszt Balázs, Urbányi Béla  

Aflatoxint tartalmazó abraktakarmány hatásainak vizsgálata a pontynevelés során 

18.00 - 18.20

B. Papp Zsuzsanna, Révész Norbert, Shivendra Kumar, Adorján Ágnes, Bogárné Csávás Katalin és J. Sándor Zsuzsanna 

A vitaminok szerepe a pontylárvák nevelésében 

18.20 – 18.40

Ózsvári László, Fodor István, Bódi Barbara, Kasza Gyula 

A friss hal és haltermékek fogyasztói megítélése 2014-ben 

  

18.40 - 19.40 Poszterszekció 

Elnököl: Dr. Lehoczky István és Dr. Müller Tamás 

(a poszterek részletes listáját a programfüzet tartalmazza) 

 

20.00 Vacsora – Korona étterem  

 
 

2015. május 21. csütörtök 

 

I. szekció Takarmányozás II. 

Elnököl: Dr. Szathmári László 

09.00 - 09.20

Csorvási Éva, Fehér Milán, Juhász Péter, Stündl László, Bársony Péter 

Bioaktív takarmány-kiegészítők hatása intenzíven nevelt pontyivadék (Cyprinus carpio) termelési paramétereire 

09.20 - 09.40

Jakabné Sándor Zsuzsanna 

Gének kifejeződésének vizsgálata pontyivadékokban különböző takarmányok alkalmazásának hatására 

09.40 - 10.00

Csengeri István, Zsigri András, Péteri András 

Halastavak népesítés-takarmányozás-hozam viszonyainak értékelése nem lineáris regresszióval 

 

II. szekció Halegészségügy 

Elnököl: Dr. Eszterbauer Edit 

10.00 - 10.20

Molnár Kálmán, Majoros Gábor, Cech Gábor, Székely Csaba 

Vágó durbincs (Gymnocephalus cernua L.) kopoltyúlemezeinek torz fejlődése Echinochasmus metacerkáriák megtelepedése nyomán 

10.20 - 10.40

Cech Gábor, David I. Gibson, Székely Csaba, Papp Melitta, Deák-Paulus Petra, Juhász Lajos, Tóth Norbert, Molnár Kálmán

A kormoránon élősködő Petasiger mételyek metacerkáriáinak előfordulása Cyprinid halak oldalszerveiben 

10.40 - 11.00

Varga Zsuzsanna, Sellyei Boglárka, Paulus Petra, Papp Melitta, Molnár Kálmán, Székely Csaba 

Hazai halakból izolált Flavobacterium johnsoniae törzsek antibiotikum rezisztenciája 

11.00 - 11.20

Zhang Jinyong, Liu Xinhua, Xi Bingwen 

Myxosporeans and Myxosporidiosis of allogenetic gibel carp (Carassius auratus gibelio Bloch) in China  

 

11.20 - 11.30 Kávészünet 

  

III. szekció Haltermelés és környezet  

Elnököl: Dr. Takács Péter 

11.30 - 11.50

Takács Péter, Vitál Zoltán, Mozsár Attila, Horváth Hajnalka, Boros Emil, Présing Mátyás 

Halastavak vizüket befogadó kis vízfolyásokra gyakorolt hatásainak bemutatása a balatoni befolyók példáján 

11.50 - 12.10

Ferincz Árpád, Csenki Zsolt, Gazsi Gyöngyi, Csepeli Andrea, Lefler Kinga Katalin, Kövesi Judit, Appl Ádám János, Garai Edina, Czimmerer Zsolt, Kovács Róbert, Reining Márta, Ráth Szilvia, Bakos Katalin, Urbányi Béla 

Klímaváltozás potenciális hatásának modellezése zebradánión (Danio rerio) 

12.10 - 12.30

Nagy Zoltán, Gál Dénes, Havasi Máté, Hancz Csaba 

Különböző intenzív tavi harcsanevelési technológiák összehasonlító vizsgálata 
 

12.30 - 14.00 Ebédszünet 

 

AQUAREDPOT szekció 

Elnököl: Gál Dénes és Gyalog Gergő  


14.00 - 14.20

Gyalog Gergő  

Az AQUAREDPOT projekt fő célkitűzései és eddigi eredményei 

 

14.20 - 14.40

Kovács Gyula  

Növekedési tulajdonságok genetikai paraméter becslése szivárványos pisztrángon (Onchorynchus mykiss), markerekre alapozott pedigré használatával 

 

14.40 - 15.00

Havasi Máté

Feldolgozott állati fehérje alkalmazásának előzetes eredményei lesőharcsa (Silurus glanis) takarmányozása során 

 

15.00 - 15.20

Uros Ljubobratovic  

A süllőtenyésztéssel kapcsolatos jelenlegi kutatások és azok eredményei  

 

15.20 - 15.40

Adrian Grozea  

A süllő táplálkozási viselkedése recirkulációs rendszerek medencéiben 


15.40 - 16.00

Shivendra Kumar  

Feldolgozott állati melléktermékek fehérje forrásként való alkalmazásának lehetőségei a szürkeharcsa (Silurus glanis) tenyésztésben használt, magas halliszt tartalmú tápok helyett 

 

16.00 - 16.20

Mahesh Kumar Singh  

A klímáváltozás ökonómiája: Az akvakultúrára és halászatra kifejtett hatás a közép-kelet-európai régióban 

16.30 Zárszó 


Programok (PDF formátum)